Τετάρτη, 6 Νοεμβρίου 2013

Ο Μακεδονικός Αγώνας στη Χαλκιδική

Ο Μακεδονομάχος Νικόλαος Δουμπιώτης (καπετάν Αμύντας)
Ο Μακεδονικός αγώνας 1904-1908 είναι γνωστός κυρίως για τα γεγονότα που συνέβησαν τότε ως επί το πλείστον στην Κεντρική και Δυτική Μακεδονία, ωστόσο και η Χαλκιδική αν και περιφερειακό τμήμα της δράσης των Μακεδονομάχων, έχει να επιδείξει τη δική της προσφορά.
Ο Μακεδονομάχος Αθανάσιος Μινόπουλος (1874-1962) από τη Βαρβάρα Χαλκιδικής με την ένοπλη ομάδα που δημιούργησε κατά την περίοδο του Μακεδονικού Αγώνα 1904-1908 προσέφερε σημαντικές υπηρεσίες στον αγώνα κατά των Βουλγάρων και των Τούρκων, σύμφωνα με έναν κατάλογο που συνέταξε ανέφερε όλους εκείνους τους κατοίκους της Χαλκιδικής που βοήθησαν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το νομό εκείνα τα δύσκολα χρόνια, ονόματα Χαλκιδικιωτών που συμμετείχαν στην αντίσταση κατά των Τούρκων και Βουλγάρων υπάρχουν επίσης στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα στη Θεσσαλονίκη. Ας γνωρίσουμε μερικά πρόσωπα ενδεικτικά από κάθε χωριό. Τα ονόματα προέρχονται από τον κατάλογο του Μινόπουλου και από τα Χρονικά της Χαλκιδικής, τ. 48-49, άρθρο Δ. Κύρου "Ο Μακεδονικός Αγώνας και η Χαλκιδική"
 
Γομάτι: Αποστολούδης Αθανάσιος του Γεωργίου όργανο πράκτορα Γ' τάξεως.
Άγιος Νικόλαος: Αρδένης Επίκουρος του Σπυρίδωνος όργανο πράκτορα Α' τάξεως, Τσιάρας Εμμανουήλ
Καλλιθέα: Βοζίκης Δημήτριος του Αθανασίου, οπλίτης
Γαλάτιστα: Ζαφειρόπουλος Ιωάννης του Νικολάου, όργανο πράκτορα Α τάξεως, Γαβανάς Νικόλαος, Κατάκαλος Δημήτριος, Καραπιλιάφης Ζαχαρίας
Κρήνη: Γάκης Γεώργιος του Αποστόλου οπλίτης
Νεοχώρι: Ζάχος Αλέξανδρος του Δημητρίου οπλίτης, Μαλανδρής Βασίλειος
Νικήτη: Καρράς Τριαντάφυλλος του Νικολάου οπλίτης, Καρανικόλας Νικόλαος, Σταμάτης Στέριος
Ορμύλια: Κουσκουβέλης Ιωάννης του Αναστασίου όργανο πράκτορα Γ' τάξεως, Λιβανίδης Δημήτριος
Άγ.Πρόδρομος: Παπαθανασίου Δημήτριος όργανο πράκτορα Α' τάξεως, Μπακάλης Κων/νος
Ιερισσός: Τσόχας Χριστόδουλος του Νικολάου οπλίτης, Κοντογιάννης Ανάργυρος όργανο πράκτορα Γ τάξεως
Συκιά: Σουλτογιάννης Ιωάννης του Κωνσταντίνου οπλίτης Γαλάνης Ιωάννης
Κασσανδρινό: Σαμαράς Θεόδωρος του Βρασίδα οπλίτης
Άθυτος: Ζαρκαδάς Θεοχάρης υπαρχηγός του καπετάν Γιαγλή, Γαλάνης Νικόλαος
Βάβδος: Σαρρής Ιωάννης όργανο πράκτορα Γ' τάξεως, Παρδάλης Ιωάννης, Τυροβούζης Νικόλαος
Δουμπιά: Αρχιμανδρίτης Μελχισεδέκ Μακρής
Αρναία: Αγαπητός Πιτούλας οπλίτης
Αγία Παρασκευή: Κωνσταντινίδης (Βρασταμνός) Μιχαήλ του Κων/νου όργανο πράκτορα Γ τάξεως
Βραστά: Παπαγεράκης Δημήτριος του Ιωάννη όργανο πράκτορα Β' τάξεως, Κοσμάς Χρήστος
Ταξιάρχης: Ζέλιος Γεώργιος του Παραδείση όργανο πράκτορα Γ' τάξεως
Όλυνθος: Λιάμος Χρήστος όργανο πράκτορα Γ' τάξεως

Κρήμνη: Παπαρνάκης Αθανάσιος
Βαρβάρα: Βατάλης Λεωνίδας, Οικονόμου Νικόλαος, Μαρκούτης Γεώργιος 
Κασσάνδρεια: Αλεξάνδρου Δημήτριος, Ζάχος Θεόδωρος, Καραγιάννης Ιωάννης
Κρυοπηγή: Δαυίδ Δαυίδ
Άγιος Μάμας: Παπακώστας Βασίλειος,  

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου